Arcane Guardian – Szabálykönyv
- A játék menete és célja
The Arcane Guardian-t egy játékos játszhatja. Egy játék időtartama körülbelül 10 perc.
A játékos egy mágust irányít, aki egy elvarázsolt labirintusban kalandozik, szörnyekkel küzd, ősi maszkokat és egyéb tárgyakat gyűjt, kincses ládákat nyit ki. A játék lépésekből áll, amiket egymás után kell végre hajtania.
A játék célja, hogy a játékos kijusson a labirintusból. Ha a játékos Élete1 alá csökken, és nem tudja valamilyen módon meggyógyítani magát, akkor azonnal elveszíti a játékot. A játékos szintén veszít, ha nem tud többet lépni, bár még nem jutott ki a labirintusból.
- Egy kártya felépítése
- A játéktér felállítása
A játékos leteszi a Mágus kártyáját a játéktér közepére, ezt követően egy hatoldalú dobókockát helyez el rajta. A kockát a 3-as értékre fordítja, valamint a Level 1 helyre teszi, ezzel jelöli, hogy egyes szintű. A játékos előkészít egy másik hatoldalú dobókockát, ezt lehelyezi a játéktér mellé. Ez után a játékos maga elé leteszi a négy darab Varázslatkártyáját állítva.
A játékkártyákat (az összes lapot, kivéve a Mágus, a Varázslatés a Véglapokat) alaposan megkeveri, majd három egyenlő paklit képez belőlük és ezeket ábrával lefelé lehelyezi a Mágus kártya köré, fölé, attól jobbra és balra. A legfelső lapokat felfordítja ábrával felfelé.
Ezt követően a játékos a Véglapokból választ hármat, ezeket megkeveri úgy, hogy ne lássa a lapok ábráit.
Majd a korábban a Mágus köré képzett paklik alsó öt-öt lapját leveszi. Továbbra is ábrával lefelé belekever mind a három, az imént levett utolsó öt-öt lap közé egy-egy Véglapot, ez után pedig visszahelyezi az utolsó lapokat a Mágus köré képzett paklik alá az eredeti helyükre. Mindezt végig úgy, hogy nem nézi meg az adott lapokat.
Ezt követően kezdődhet a játék! A játékos megteszi az első lépését.
- Egy lépés felépítése
A játékos addig lép, amíg ki nem jut a labirintusból, le nem csökken az élete1 alá, vagy nem tud már több szabályos lépést végrehajtani.
I. Interakció (Interaction)
A játékos választ egy elérhető paklit a Mágus kártya mellett és a legfelső lappal interakcióba lép. (Olyan paklit választhat csak, aminek a tetején található még játékkártya – akár felfedve, akár nem – és nem egy Véglap van felül. Ez alól kivétel, ha olyan Véglap található ott, amivel interakcióba tud lépni.)
Amennyiben a választott lap nem volt felfedve, azaz ábrával lefelé volt, akkor a játékosnak fel kell fednie azt, és azonnal interakcióba kell lépnie vele.
Ezt követően a lapon leírtaknak megfelelően cselekszik a játékos, laptípustól függően a lapot vagy magához veszi, vagy eldobja egy dobópakliba a játéktér mellé.
II. Lapok felfedése (Reveal)
Az interakció lezárulta után a játékos felfedi az összes pakli felső lapját, ami felfedetlen (vagyis ábrával lefelé van), kivéve annak a paklinak a felső lapját, ahol az a lap volt, amivel interakcióba lépett.
Ha a játékosnak 1-nél kevesebb Manájavan (vagyis minden Varázslatátelfordította), akkor nem fedhet fel lapokat!
- Játékmenet – kártyatípusok és tulajdonságaik
I. Mágus (Mage) és Élet
A Mágus kártya a játékost jeleníti meg, ezen a lapon jelzi a játékos az Életétés a szintjét egy dobókocka segítségével. Itt található meg az egyes szintek maximum Életénekaz értéke. A játékos 3 Élettelés 1-es szintről kezd, ezt követően mindig a pillanatnyi Életénekmegfelelően forgatja a jelző kockáját, illetve mozgatja azt a szintjének megfelelően, hogy megjelenítse a pontos értékeket.
A játékos Életesosem mehet fel a pillanatnyi szintje és az esetlegesen más lapok által módosított maximuma fölé. Ha a játékos maximum életemódosul, akkor elveszíti azokat az Életeket, ami az új maximuma felett van neki.
Az Életsosem lehet több mint 6, hiszen ezt egy kockával megjeleníteni nem lehet. Még akkor sem lehet több, ha egy kártya ennek ellent mond!
II. Varázslat (Spell) és Mana
A Varázslatlapok a Mágus képességei, egyben a játékos Manájánaka megjelenítésére is szolgálnak. A játékosnak mindig annyi a Manája, ahány Varázslatlapja van állított pozícióban. Ha a játékos Manátveszít, akkor általa szabadon választott, a veszteség mértékével megegyező Varázslatlap 90 fokos elfordításával jelzi ezt. Manaszerzése esetén a szerzett Manamennyiségével megegyező, szabadon választott, már elfordított Varázslatlapot fordít vissza az eredeti, állított pozícióba. A játékosnak nem lehet 4-nél több, és 0-nál kevesebb Manája, csak annyi, amennyit a Varázslatlapok segítségével meg tud jeleníteni. Az e fölötti vagy alatti értékek mindig elvesznek.
A játékos bármikor szabadon felhasználhatja akármelyik, vagy akár az összes Varázslatlapját. Még akkor is, ha az Élete1 alá csökkent, ha így meg tudja menteni magát. Ekkor a lapra írtaknak megfelelően cselekszik, majd az elhasznált Varázslatlapokat 90 fokos szögben el kell fordítania, ezzel jelezve, hogy nem elérhető a számára. Ezeket a Varázslatokataddig nem használhatja újra, amíg vissza nem fordítja őket az eredeti állított pozíciójukba, azaz nem szerez Manát.
III. Ellenség (Enemy)
Az Ellenséglapok különféle szörnyeket és ellenfeleket jelenítenek meg. Az Ellenségekkelvaló interakció harcot jelent. Az Ellenségekettöbbféleképpen lehet legyőzni. A játékos választ a lapokon szereplő opciók közül egyet, ez általában azt jelenti, hogy elszenved valamennyi sebzést és Életetveszít, esetleg Gyűjthetőtárgyakat kell eldobnia, vagy Varázslatokatkell ellőnie. Ez után az Ellenséglapot a játékos eldobja.
Minden Ellenséglap legyőzhető kettő darab, szabadon választott Varázslatfelhasználásával.
Az Ellenséglapok továbbá legyőzhetőek specifikusan őket célzó Varázslatokkal, például a Fire Elemental lap legyőzéséhez alap esetben két Varázslatralenne szüksége a játékosnak, de egy Frostball felhasználásával ezt egyetlen egy Varázslattalis meg tudja tenni.
IV. Csapda (Trap)
A Csapdákkalvaló interakció során a játékosnak dobnia kell egy kockával, majd a dobás értékének megfelelően kell cselekednie.
V. Gyűjthető (Collectible) és Felhasználható (Useable) Tárgyak
A játékban számos Gyűjthetőlap van (Maszkok, Főzetek, Fáklyák), ezeket a játékos maga elé gyűjti, amikor interakcióba lép velük. A Gyűjthetőlapok a leírásuknak megfelelően működnek. Vagy állandóan kifejtenek valamilyen hatást, vagy csupán a felhasználásuk során egyszer, esetleg mindkét esetben.
A Felhasználhatólapok a felhasználásuk (use) során kifejtenek egy egyszeri hatást, majd a játékos eldobja azokat. A felhasználás során a lapra írtaknak megfelelően kell cselekedni. A játékos bármikor szabadon felhasználhatja akármelyik, vagy akár az összes Felhasználhatólapját. Még akkor is, ha az Élete1 alá csökkent, ha így meg tudja menteni magát.
Előfordul, hogy a játékosnak el kell dobnia (discard) egy Gyűjthetőés/vagy Felhasználhatólapot. Ekkor a játékos az adott lapot úgy helyezi a dobó-pakliba, hogy nem használhatja azt fel, vagyis nem fejti ki semmilyen hatást, illetőleg az állandó hatása azonnal megszűnik.
VI. Kincsesláda (Chest)
A Kincsesládákkalvaló interakció során a játékos dönthet: amennyiben eléri vagy meghaladja a Kincsesládaáltal kért szintet, úgy kinyithatja azt az azon szereplő jutalmakért cserébe kockadobás nélkül, vagy dob a kockával, és a dobás értékének megfelelően cselekszik. A játékosnak nem kötelező dobás nélkül kinyitnia egy Kincsesládátha eléri a kért szintet. A Kincsesládátezt követően a játékos eldobja.
VII. Átok (Curse)
Egy Átokkalvaló interakció során a játékos felveszi azt, majd az egészen az eldobásáig kifejt valamilyen negatív hatást. Bizonyos lapkombinációk meglétekor vagy különleges esetekben a hatás pozitív is lehet.
Átkoteldobni nem lehet, csak és kizárólag Szintlépéssorán, kivéve, ha ezt maga a lap megengedi valamilyen feltételhez kötve. Az Átokhatása az eldobásával azonnal megszűnik.
VIII. Szintlépés (Level Up) és Szintvesztés (Level Down)
Szintlépéssorán a játékos azonnal eggyel feljebb húzza a kockáját, ezzel jelzi az új szintjét, majd az új szintjének megfelelő maximum Életreállítja a kockáját.
A Szintlépéssorán a játékos kap 4 Manát, vagyis visszaforgatja az összes Varázslatálló pozícióba.
Szintlépéskora játékos eldobhat egy szabadon választott Átkot, azonban ez nem kötelező.
Ha a játékos eléri a legnagyobb szintet (Level 4), akkor feljebb már nem léphet, ekkor a Szintlépéssorán csak az Életéttölti fel az elérhető maximumra és visszafordítja a Varázslataitálló helyzetbe. Egy Átkotekkor is eldobhat.
Ha a játékos Szintet veszít, akkor lejjebb húzza eggyel a kockáját, onnantól kisebb szintűnek számít, és a maximum Életeis ezzel együtt csökken.
Ha a legalacsonyabb szinten (Level 1) van a játékos, akkor a Szintvesztésneknincs hatása.
IX. Vég (Ending)
A Véglapok olyan különleges lapok, amik a pakli végét jelzik, és lehetővé teszik a játék megnyerését.
A Véglapokkal a felfedésükkor kötelező azonnali interakcióba lépni, és a rajtuk szereplő utasításokat követni. Ez alól kivétel, ha valamilyen feltételhez kötött dolog szerepel rajtuk.
A Véglapokat sosem lehet eldobni. Ez akkor is igaz, ha valamilyen feltételhez kötött, és nem azonnali interakciót hajt végre a játékos egy Véglappal.
Amennyiben egy Véglap felfedésével nem ér véget a játék, például valamilyen feltételhez köti a győzelmet, vagy más jutalmat nyerhet általa, akkor a játékos nem köteles ezt a feltételt azonnal teljesíteni, illetve bármikor újra interakcióba léphet ezekkel a lapokkal, ha tudja teljesíteni az azon szereplő feltételeket.
A Véglapok felfedésével véget ér az adott pakli, az esetlegesen alatta maradó lapok nem játszanak szerepet a továbbiakban, nem fedheti fel őket a játékos. Ez alól kivétel, ha egy Véglap Gyűjthető, akkor ezt a lapot a játékosnak fel kell vennie a felfedésekor, és ezt követően az esetlegesen alatta maradó lapok a továbbiakban rendes pakliként üzemelnek. Amíg el nem fogy az összes, addig a játékos felfedheti és interakcióba léphet ezekkel a maradék lapokkal.
A Kulccsalellátott Véglapok egy speciális végjátékot tesznek lehetővé. A Dungeon Gate Véglap csak akkor jelent győzelmet, ha a játékos rendelkezik a Kulccsal. Ehhez olyan Véglappal kell interakcióba lépnie, ami vagy azonnal vagy esetleg valamilyen feltételhez kötötten megadja neki a Kulcsot. Egy ilyen sikeres interakció után a játékos rendelkezik a Kulccsal, és ha interakcióba lép a Dungeon Gate-tel, akkor megnyeri a játékot. A Kulcsotadó Véglapok az azokkal történő sikeres interakció után is a helyükön maradnak.
- Hierarchia
Vég> Átok> Gyűjthető> Varázslat> Összes többi lap > Szabálykönyv
- A játékban használt ikonok jegyzéke
Kincsesláda (Chest) Gyűjthető (Collectible) Átok (Curse) Vég (Ending) Ellenség (Enemy) Élet (Health) Mana (Mana) |
Szintlépés (Level Up) Szintvesztés (Level Down) Varázslat (Spell) Csapda (Trap) Használható (Useable) Kulcs (Key) |
Az angol és a magyar nyelvű szabálykönyv szövegbeli eltérése esetén az angol nyelvű az irányadó.
Jó játékot!
Orbán Márton
Marzo Projects